Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 1

08-01-2024 17:27 ERASMUS+

W kwietniu 2023 roku  Szkoła Podstawowa nr 1 w Bielsku-Białej przystąpiła jako partner do międzynarodowego projektu, jakim jest Erasmus+.

Wraz ze szkołą ze Słowacji, ze Spiskiej Nowej Wsi, realizuje zadania związane z tematem, który dotyczy globalnych umiejętności, tworzenia silnych i spełnionych obywateli.

Zaczęło się  od spotkań nauczycieli na platformie Zoom. W październiku 2023 roku odbyła się wizyta polskich nauczycieli i uczniów w słowackiej szkole z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. Tu młodzi Europejczycy wzięli udział w warsztatach, które kształtowały globalne umiejętności, jak na przykład kreatywne myślenie. Uczestnicy wyjazdu poznawali główne zasady obowiązujące w Unii Europejskiej, przede wszystkim te dotyczące różnorodności językowej.

Jedną z kluczowych kompetencji językowych jest kreatywne pisanieSkupia się ono na wyrażaniu emocji i myśli w sposób oryginalny i zaskakujący. Może przybierać wiele form, w tym opowiadania, wiersza czy listu - wszystkie skupiają się na budowaniu nastroju i wywoływaniu emocji u czytelnika. Jest to w istotny sposób powiązane z kreatywnym myśleniem, przytłoczonym przez obowiązki i rosnące doświadczenie. Ta kompetencja jest potrzebna każdej jednostce do samorealizacji, zatrudnienia oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Pokolenie obecnych uczniów funkcjonuje w środowisku ciągłych przemian cywilizacyjnych. Właśnie dlatego istnieje potrzeba dostosowywania  oferty  kształcenia w oparciu właśnie o wspomnianą umiejętność.

W grudniu 2023 roku odbył się konkurs kreatywnego pisania dla klas 4-8. Wpłynęło kilkadziesiąt prac. Wyłoniono 5 równorzędnych pierwszych miejsc przyznanych we wszystkich kategoriach wiekowych. Teksty będą udostępnione na eTwinningowej Platformie TwinSpace. Ponadto odbędzie się  głosowanie online na najlepszy tekst w każdej kategorii. Później prace zostaną opublikowane w gazetkach szkolnych i rozpowszechnione w lokalnych mediach.

Małgorzata Brachaczek