DBI "Działamy Razem"

20-03-2024 18:10

W roku szkolnym 2023/2024 w lutym podjęliśmy szereg działań w ramach uczestnictwa w DBI "Działamy Razem". Głównym celem akcji było inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Klasy IV - VIII - Konkursy szkolne

Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursach plastyczno-informatycznych:

- klasy 4 i 5 - konkurs informatyczny - plakat pod hasłem "Bezpieczne dzieci w sieci" w programie Paint.

- klasy 6 - konkurs informatyczny - komiks pod hasłem "Dbajmy o lepszy Internet" (techniką komputerową), komiks obrazujący zagrożenia w sieci lub zachowania promujące bezpieczeństwo w Internecie -  w edytorze grafiki lub aplikacji StoryboardThat.

- klasy 7 i 8 - konkurs informatyczny - ulotka dotycząca zagrożeń lub promocji bezpieczeństwa w sieci (projekt ulotki to ćwiczenie sprawdzające umiejętności tworzenia dokumentu łączącego różne środki przekazu informacji - tekst i grafikę).

Cele konkursów:

1. Popularyzowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i kultury w sieci.
  2. Wdrażanie do odpowiedzialnego korzystania z Internetu i dbania o swój cyfrowy wizerunek.
  3. Promowanie bezpiecznych postaw i zachowań zgodnych z netykietą.
  4. Uświadomienie niebezpieczeństw i zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu.
  5. Stosowanie różnych form przekazu oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych.
  6. Rozwijanie wyobraźni, kreatywności i pomysłowości.
  7. Kształcenie kompetencji cyfrowych, językowych, prospołecznych i obywatelskich.

Konkurs rodzinny:

- plakat (praca plastyczna) promujący bezpieczeństwo w sieci pod hasłem "Bądź bezpieczny w siec".

Lekcje informatyki:
Uczniowie klas czwartych na lekcjach informatyki obejrzeli film edukacyjny "Świat Internetu", następnie wzięli udział w quizie dotyczącym zagadnień z  informatyki oraz zasad bezpieczeństwa w Internecie. Na koniec zajęć wysłuchali piosenki "Z Internetem świat jest bliski".

Zajęcia z wychowawcą:
Uczniowie Klasy 4a na zajęciach z wychowawcą wykonali wspólnie plakat na którym umieścili zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

Klasy I-III

W ramach DBI w klasie 1a, 1b i 3b przeprowadzono zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania z  Internetu oraz urządzeń elektronicznych. Wykonano mapy myśli. Uczniowie nauczyli się piosenki "Świat realny jest genialny".

Podczas zajęć komputerowych uczniowie klasy 2a rozmawiali na temat bezpieczeństwa w sieci, oglądali animację edukacyjną pt." Świat Internetu", śpiewali piosenkę "Z Internetem świat jest bliski" oraz wykonali kolorowankę z maskotką DBI.

W ramach akcji DBI uczniowie klasy 2c rozmawiali o zagrożeniach w sieci, obejrzeli film edukacyjny "Świat Internetu - animacja edukacyjna", śpiewali piosenkę „Z Internetem świat jest bliski” na koniec wykonali plakaty.

Świetlica szkolna:
W świetlicy Dni Bezpiecznego Internetu uczniowie obchodzili pod hasłem "Działamy Razem, Tworzymy Lepszy Internet". Celem było poznanie i utrwalanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, uświadomienie zagrożeń w sieci.

Uczniowie wzięli udział w pogadankach, stworzyli kodeks bezpiecznego korzystania z sieci, obejrzeli filmiki edukacyjne ze strony "Klamotki", "Edukredka" wykonali prace plastyczne i kolorowanki. Odbyły się również zajęcia utrwalające zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie  podczas zabawy ciepło -zimno szukali kopert z kodami QR, które skanowali - w ten sposób utrwalili zasady bezpieczeństwa w sieci.

W aplikacji Canva z pomocą nauczycieli stworzyli slajdy promujące bezpieczeństwo w sieci.

I.Kurowska