Przejdź do treści Przejdź do menu

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie w ramach naszej strony internetowej korzystamy z plików cookies. Pliki cookies umożliwiają nam zapewnienie prawidłowego działania naszej strony internetowej oraz realizację jej funkcji.

Wykorzystywane w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu internetowego. Dzięki tym plikom nasz serwis internetowy jest wyświetlany prawidłowo oraz możesz z niego korzystać w bezpieczny sposób. Te pliki cookies są zawsze aktywne, chyba że zmodyfikujesz ustawienia swojej przeglądarki internetowej, co jednak może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem serwisu internetowego.

40 LAT MINĘŁO... - JUBILEUSZ SZKOŁY

09-06-2024 11:51

"Pamięć jest cudownym darem.
Kiedy się ją posiada, przeszłość nigdy nie staje się czasem minionym..."


6 czerwca 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Westerplatte obchodziła 40-lecie swojego istnienia. Uroczyste obchody były okazją do uhonorowania historii, tradycji oraz podsumowania dotychczasowych osiągnięć placówki.

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od powitania wszystkich zaproszonych gości przez obecną dyrektor szkoły Panią Monikę Wisłę. Wsród nich znaleźli się przedstawiciele władz miasta Bielsko-Biała, samorządu, śląskiego oddziału Kuratorium Oświaty, bielskiego Wydziału Edukacji i Sportu, byłych dyrektorów, nauczycieli, pracowników szkoły, absolwentów, uczniów i ich rodziców, a także sponsorów oraz wszystkich przyjaciół szkoły, którzy przybyli na tę uroczystość.

Uroczystą galę otworzyły przemówienia. Jako pierwsza głos zabrała dyrektor szkoły, podkreślając dotychczasową działalność placówki oraz zmiany, jakie zaszły na przestrzeni czterdziestu lat. W swoim przemówieniu zwróciła uwagę na konieczność dalszego rozwoju. Ponadto skierowała wiele ciepłych słów do Grona Pedagogicznego, Rady Rodziców oraz przedstawicieli klas, którzy wspólnie tworzą kolejny etap w dziejach szkoły.

Następnie głos zabrał pierwszy dyrektor szkoły Pan Antoni Siedlaczek, który podzielił się swoimi wspomnieniami o początkowych latach działalności szkoły, o wyzwaniach, jakim musiał wtedy sprostać, ale także i o wielu sukcesach, które świętował w ciągu jedenastu lat pełnienia swojej funkcji. Przytaczane przez niego anegdoty wywoływały uśmiech na twarzach słuchaczy. Swoją pracę w "Jedynce" bardzo ciepło wspominała także była Pani dyrektor Grażyna Tyc, która w swoim przemówieniu podkreśliła ogromną pasję i zaangażowanie wszystkich, którzy przez lata pracowali nad obecnym wizerunkiem szkoły.

Niewątpliwie jednym z ważniejszych momentów uroczystości było wręczenie kwiatów i statuetek z zaszczytnym tytułem "Przyjaciel Szkoły". Zostały one przyznane tym, którzy przez lata na różne sposoby wspierali działalność placówki i przyczynili się do jej rozwoju. To symboliczne wyróżnienie było wyrazem wdzięczności całej społeczności szkolnej za nieocenioną pomoc i wieloletnie zaangażowanie, którego nie sposób oddać słowami.

W czasie uroczystości odczytano list Prezydenta Miasta Pana Jarosława Klimaszewskiego, który pogratulował szkole wspaniałego jubileuszu, podziękował dyrekcji i nauczycielom za trud wkładany w kształtowanie młodych pokoleń oraz podkreślił znaczenie placówki dla lokalnej społeczności. 

Nie zabrakło miejsca na składanie życzliwych gratulacji i serdecznych życzeń, które były zwieńczeniem wieloletniej pracy wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Dyrektor Monika Wisła z dumą i uśmiechem wysłuchała ciepłych słów oraz odebrała piękne kwiaty.

Podczas gali można było obejrzeć prezentację multimedialną, która zabrała zgromadzonych w sentymentalną podróż przez cztery dekady historii szkoły. Stare fotografie przedstawiały życie codzienne uczniów oraz ich najważniejsze osiągnięcia i wyróżnienia. Pozostałe slajdy ukazywały natomiast aktualne czasy, podkreślały zmieniające się oblicze "Jedynki", jej sukcesywny rozwój i nowoczesność.

Szczególny moment uroczystości stanowiła część poświęcona pamięci zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Z szacunkiem odczytywano ich nazwiska, podkreślano jak duży mieli wkład w kształtowanie kolejnych pokoleń uczniów. Część wspomnieniowa zakończyła się występem przedstawicieli zespołu góralskiego, od lat działającego w budynku szkoły w ramach Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Najmłodsi uczniowie, ubrani w tradycyjne regionalne stroje ludowe, wzruszyli publiczność, wykonując pieśń "Szumi jawor".

W części artystycznej programu wykonano recytację nastrojowego wiersza Wisławy Szymborskiej oraz obejrzano zjawiskowy pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu absolwenta szkoły i jego partnerki. Kulminacyjnym momentem obchodów święta szkoły było odśpiewanie szkolnego hymnu, którego słowa napisali uczniowie klasy 7c, a muzykę skomponowała Pani wicedyrektor Ewa Wilman.

Na zakończenie uroczystej gali wszyscy uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni na poczęstunek, podczas którego w kameralnej atmosferze można było porozmawiać i powspominać dawne dzieje. W szkolnym holu zorganizowano "Izbę Pamięci". Kroniki szkolne oraz wystawy archiwalnych zdjęć, dokumentujące historię szkoły, przyciągały uwagę gości. Ponadto wystawiono Księgę Jubileuszową, w której uczestnicy wydarzenia dokonywali wzruszających wpisów. Cała ekspozycja pozwalała na chwilę refleksji.

Serdeczne podziękowania należą się wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i przeprowadzenie obchodów jubileuszu!