11 LUTEGO – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ CHOREGO - PODSUMOWANIE SZKOLNEJ AKCJI

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji charytatywnej „Kartka dla chorego” organizowanej przez fundację Dr Clown. Wykonaliśmy ponad 190 kartek, ale ten sukces nie byłby możliwy gdyby nie zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli. Dziękujemy w imieniu chorych, dla których te kolorowe życzenia to chwile radości w ciężkich dla nich chwilach.

11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Chorego. Warto krótko przypomnieć genezę tego święta. Międzynarodowy Dzień Chorego obchodzony jest 11 lutego i należy do świąt chrześcijańskich. Dzień został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II, 13 maja 1992. Pierwsze obchody święta miały miejsce w 1993 roku w Lourdes i częściowo w Rzymie. W kolejnych latach, centralnymi miejscami obchodów były: Jasna Góra w Częstochowie, Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej), Guadalupe (Meksyk), Fatima, Loreto, Harissa (Liban), Rzym, Sydney, narodowe sanktuarium katolików indyjskich w Vailankamy, Jaunde (Kamerun), Adelajda (Australia) i Seul (Korea Południowa).

Ważnym elementem obchodów jest orędzie do wiernych wygłoszone przez papieża. Zwierzchnik Kościoła za każdym razem podkreśla znaczenie udzielanej pomocy, która wnosi nadzieję oraz uśmiech Boga oraz że bezinteresownie pomoc sprawia, że następuje pogłębienie wartości chrześcijańskich oraz rozwój osobowości człowieka. Osoby chore szczególnie potrzebują wrażliwości oraz empatii ze strony bliźnich, a wsparcie duchowe udzielane przez bliskich przede wszystkim leczy cierpiącą duszę chorego.

Opiekun Szkolnego Wolontariatu: Lucyna Romańska

SZKOLNA GALERIA KARTEK PRZESŁANYCH DO FUNDACJI "DR CLOWN"