Wyjazd do Brukseli w ramach projektu Erasmus+

19-02-2024 18:49 ERASMUS+

Kolejna mobilność w ramach projektu Erasmus+ odbyła się w dniach 13-16 lutego 2024 roku. Reprezentacja naszej szkoły, składająca się z 12 uczniów i 4 nauczycieli, wyruszyła do Brukseli. Na krakowskim lotnisku spotkaliśmy się z naszą partnerską szkołą ze Spiskiej Nowej Wsi na Słowacji, by wspólnie odbyć rejs samolotem do Belgii.

Już pierwszego dnia podróży zwiedzaliśmy urokliwe zakątki Brukseli. Spacer po Wielkim Placu, podziwianie architektury Ratusza oraz przystanek przy symbolach miasta, takich jak Manneken Pis oraz Jaenneke Pis, wprowadziły nas w atmosferę tego wyjątkowego miejsca. Ponadto odwiedziliśmy znaczące historycznie miejsca m.in. imponującą Katedrę Notre Dame de la Chapelle, gdzie odbywają się msze w języku polskim. Na koniec podziwialiśmy stolicę Belgii z wagoników "The View" - diabelskiego młyna, który znajduje się na najwyższym wzniesieniu miasta.

Drugiego dnia mieliśmy okazję odwiedzić Parlament Europejski, w którym nasza grupa uczestniczyła w ciekawych wykładach na temat Unii Europejskiej oraz funkcjonowania Parlamentu UE. Wzięliśmy też udział w multimedialnej i interaktywnej wystawie w PARLAMENTARIUM. Szczególnie niezapomniane było spotkanie z europosłem Robertem Biedroniem. To ogromne wyróżnienie móc porozmawiać z tak ważną postacią polityczną oraz zwiedzić zakamarki Parlamentu Europejskiego. Asystent europosła Jakub Ratajczak oprowadził nas po salach parlamentarnych, dzieląc się cennymi informacjami na temat funkcjonowania instytucji europejskich i procesów decyzyjnych. Później udaliśmy się do Domu Historii Europejskiej, gdzie jeden z historyków przeprowadził dla nas ciekawą lekcję historii kontynentu, wzbogaconą interaktywnymi wystawami i eksponatami.

Kolejnego dnia kontynuowaliśmy nasze przygody podczas wycieczki edukacyjnej, w ramach której odwiedziliśmy niezwykłe miejsca, takie jak planetarium, w którym uczniowie mieli okazję odkryć tajemnice kosmosu. Następnie, podziwialiśmy monumentalną strukturę Atomium, która symbolizuje postęp naukowy i technologiczny. Nie mogliśmy również zapomnieć o spacerze po centrum Brukseli, gdzie nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć architekturę starej części miasta, skosztować słynnych frytek belgijskich oraz wypić gorącą czekoladę, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych smaków świata.

Zmęczeni, ale pełni nowych doświadczeń i wiedzy, wróciliśmy bezpiecznie do Bielska-Białej, aby rozpocząć kolejny semestr nauki.

A.Treszczyńska-Rodak