Wycieczka programowa do Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz I - Birkenau

17-04-2023 16:48

W dniu 28 marca 2023 r. uczniowie z klas ósmych odbyli wycieczkę edukacyjną do Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz I - Birkenau.

Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się miejscem nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach i symbolem Holokaustu dla Żydów, Romów i innych narodów.

W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o nieludzkich warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji kobiet i dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu obozu.

Z oficjalnego raportu i oświadczenia wydanego przez Najwyższy Trybunał Narodowy, sporządzonych między innymi w oparciu o zeznania komendanta  obozu - Hessa, wynika że na terenie obozu w Auschwitz i obozach z nim współpracujących i sąsiadujących w latach 1940-1945 zamordowano tu niemalże trzy miliony ludzi.

Należy uczynić wszystko, by taka tragedia  nigdy nie zdarzyła się,  a człowiek nigdy więcej nie upadł tak nisko!

Wiem, że wizyta w tym miejscu zostanie w każdym, kto tam był, na zawsze!

I.Kuśnierz