Wycieczka klas I do skansenu w Górkach Wielkich

23-05-2024 17:16

Uczniowie klas pierwszych miały okazję odbyć niezwykłą podróż w czasie. Dzieci wybrały się do skansenu w Górkach Wielkich. W programie wycieczki znalazło się mnóstwo ciekawych atrakcji, które przybliżyły nam życie naszych przodków i pozwoliły poznać tradycyjne metody uprawy roli, przetwórstwa żywności i pszczelarstwa.

Wspólnie poznaliśmy podstawowe gatunki zbóż i ich zastosowanie. Dowiedzieliśmy się, jak dawniej uprawiano i obrabiano ziarno, aby uzyskać mąkę i chleb. Zobaczyliśmy też maszyny rolnicze z dawnych czasów i poznaliśmy proces powstawania masła i twarogu. Było to niczym fascynująca lekcja historii na żywo!

Odbyły się też warsztaty praktyczne. Mieliśmy okazję wypróbować swoich sił w młóceniu cepami, mieleniu zboża na żarnach i sianiu mąki. Własnoręcznie uformowaliśmy i upiekliśmy podpłomyki, a następnie bawiliśmy się na starych traktorach, wozach i maszynach rolniczych. ‍‍ Było to mnóstwo śmiechu i świetna zabawa! Nie zabrakło też pysznej degustacji! Spróbowaliśmy podpłomyków i chleba żytniego z własnoręcznie wytworzonym masłem, miodem i smalcem ziołowym. Do tego kawa zbożowa z mlekiem – było pysznie! Degustowaliśmy "do syta" i każdy z nas wyszedł z pełnym brzuchem i uśmiechem na twarzy.

Wycieczka do skansenu to prawdziwa przygoda! Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o życiu na wsi w dawnych czasach, spróbowaliśmy swoich sił w tradycyjnych pracach rolniczych i mogliśmy skosztować pysznych, swojskich produktów. To był pracowity, aktywny i wspaniały dzień!

A.Treszczyńska-Rodak