Warsztaty profilaktyczne "DEBATA"

08-11-2022 16:29

4 listopada w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne "Debata" w ramach programu rekomendowanego i refundowanego przez Urząd Miasta Bielska-Białej.

Zajęcia profilaktyczne dotyczyły spożywania alkoholu przez młodych ludzi. Adresatami programu była grupa dzieci jeszcze przed tzw. inicjacją alkoholową (wiek 12-15 lat). Zajęcia zrealizowano w formie krótkiej interwencji profilaktycznej w grupie i miały one za zadanie redukować czynniki ryzyka: poznawcze i społeczne, skłaniające młodych ludzi do spożywania alkoholu.

Podczas zajęć przekazano uczniom podstawowe informacje na temat szkodliwości i konsekwencji spożywania alkoholu oraz procesu uzależnienia. Poprzez debatę i edukacje młodzież zweryfikowała mity i przekonania dotyczące napojów alkoholowych. Uczniowie wypełnili anonimową ankietę, która wskazywała grupę ryzyka i podwyższonego ryzyka spośród uczestników. Poprzez elementy treningu asertywności uczestnicy uczyli się jak skutecznie odmawiać spożywania alkoholu oraz w jaki sposób poradzić sobie z naciskiem grupy rówieśniczej.

K.Bąk