Tydzień bez przemocy

07-10-2023 17:43

PRZECIWDZIAŁAJĄC PRZEMOCY

W ubiegłym tygodniu pedagodzy szkolni przygotowali szereg przedsięwzięć, aby przeciwdziałać przemocy i agresji.

Przez cały tydzień odbywały się warsztaty dla klas 1-5, podczas których uczyliśmy się jak porozumiewać się bez przemocy. W czasie warsztatów towarzyszyły nam zwierzęta, żyrafa i szakal - symbole porozumienia bez przemocy według Rosenberga. Klasy starsze spotkały się z policjantem dzielnicowym, z którym można było porozmawiać o współczesnych zagrożeniach, a także miejscach, gdzie w razie konieczności da się uzyskać pomoc.

Na korytarzu, obok gabinetu pedagogów, przez cały tydzień można było zasięgać informacji na temat tego, jakiej przemocy doznają dzieci i jak należy reagować. Młodsi uczniowie, za swe wzorowe zachowanie na korytarzu, otrzymywali naklejki, które motywowały kolejnych uczniów do przyjaznych zabaw i rozmów.

Pudełko przeprosin, jakie przez cały tydzień czekało na kartki, doczekało się kilku liścików, które następnie specjalna delegacja mogła wręczyć wskazanym osobom.

Ponadto uczniowie klasy 5b przeprowadzili pewien eksperyment społeczny. Podczas dwóch przerw tróje uczniów symulowało płacz. Byliśmy ciekawi ile osób wyciągnie rękę do rówieśników. Okazuje się, że o ile jesteśmy spójni i zgodni w tym, że przemocy nie akceptujemy, to z okazywaniem pomocy niestety nie idzie to w parze. Tylko 10 osób pochyliło się nad symulującymi uczestnikami eksperymentu, dlatego nad tym tematem musimy jeszcze wspólnie popracować.

J.Wojtuś

Fotorelacja (facebook)