REALIZACJA NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA W SP1

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet III dotyczącego rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, biblioteka  Szkoły Podstawowej nr 1 w Bielsku-Białej otrzymała w sierpniu 2020 roku środki finansowe na zakup książek,
 w sumie 15 000,00 zł, w tym 12 000,00 to środki pochodzące z dotacji oraz 3 000,00 zł to wkład własny. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 822 książki, w tym o 221 egzemplarzy lektur zgodnych z podstawą programową.

Otrzymując dofinansowanie na zakup książek zrealizowaliśmy działania wspierające czytelnictwo.

Organizacja wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów:

1. Obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania- projekt, który ma na celu przygotowanie przez uczniów klas starszych, głośnego czytania ulubionych pozycji książkowych dla klas I-III. Realizacja 29 i 30 września 2020 r.
  2. Konkurs z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych pt. „Biblioteka Moich Marzeń, skierowany dla najmłodszych uczniów klas I-III.
  3. Gra terenowa: „Poszukiwacze zaginionych tytułów” dla uczniów klas V-VIII (9 października 2020 r.)
  4. Spotkanie autorskie on-line z Olgą Tokarczuk z okazji rocznicy otrzymania literackiej Nagrody Nobla dla uczniów z kl. VII (15 października 2020 r.).
  5. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek- zabawa w klasach: quizy muzyczne, gry zespołowe, kodowanie bajkowych postaci, promocja literatury dziecięcej- listopad 2020.
  6. Warsztaty plastyczne dla uczniów z klas I z okazji „Pasowania na Czytelnika”- „Robimy zakładkę do książki”-listopad 2020.
  7. Konkurs fotograficzny dla klas IV-VIII pt. SLEEVEFACE polega na sfotografowaniu się z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące kreatywne połączenie fotografowanej osoby z ilustracją na okładce (grudzień 2020).
  8. „Super Czytelnik roku 2020/2021” – to całoroczny Konkurs Czytelniczy polegający na zdrowej rywalizacji w czytaniu książek.
  9. Zajęcia w bibliotece. Wspólne czytanie wybranych książek, projekty edukacyjne, tworzenie prac artystycznych w oparciu o czytane książki itp.
  10. Prowadzono lekcje biblioteczne, na których promowano zakupioną w ramach NPRCZ literaturę i zachęcano do korzystania z biblioteki szkolnej.
  11. W drugim semestrze przewidziana jest realizacja takich akcji, jak: konkurs pisarski z okazji Dnia Książki, konkurs na ilustrację książkową, kontynuacja całorocznej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, udział w Ogólnopolskich Obchodach Roku Stanisława Lema oraz wystawy tematyczne.

Zakupy książek konsultowano z nauczycielami i rodzicami, a przede wszystkim z uczniami, czyli największymi beneficjentami tego programu. Prowadzono rozmowy oraz przeprowadzono ankietę z uczniami na temat dostosowania biblioteki aktualnych potrzeb czytelników oraz pozycji o które należy wzbogacić księgozbiór. Została przygotowana lista książek, zaakceptowana przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski.

Organizacja pracy biblioteki została dostosowana do potrzeb uczniów - uczniowie mają możliwość wypożyczania książek na przerwach, przed lekcjami i po lekcjach oraz na wakacje i ferie.

Przy zakupie książek uwzględniono potrzeby uczniów niepełnosprawnych. Wzięto pod uwagę propozycje zarówno rodziców, pań pedagog, jak i wychowawców.  Uzupełniono księgozbiór o  audiobooki, książki o treści terapeutycznej, pozycje dla uczniów niedostosowanych społecznie oraz dotyczące problemów osób niepełnosprawnych.

Podjęto współpracę z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Bielsku-Białej. Wykorzystano propozycje książek wartościowych dla dzieci i młodzieży przygotowane przez bibliotekę.

Współpraca z Książnicą Beskidzką w Bielsku-Białej to miedzy innymi udział uczniów w spotkaniach autorskich z Joanną Marią Chmielewską, autorką książek dla dzieci i dorosłych. Spotkanie ze względu na sytuację epidemiczną odbyło się za pomocą transmisji on-line.

Poszerzenie księgozbioru nie tylko o lektury szkolne, ale także o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników spowodowało wyraźnie zwiększenie zainteresowania biblioteką i książką. Zakupione książki to bestsellery, książki pięknie wydane, z ciekawymi ilustracjami, zachęcające do czytania. Wzbogacony księgozbiór umożliwia uczniom spędzać dobrze wolny czas, dostarcza również pozytywnych emocji i wrażeń, pozwala także prowadzić dyskusje na temat przeczytanych dzieł  oraz rozbudza zainteresowania.