Przejdź do treści Przejdź do menu

17 MARCA - DZIEŃ ŚW. PATRYKA NA J. ANGIELSKIM W KLASACH 1A i 1B

18-03-2021 0:19 LEKCJE, WARSZTATY SZKOLNE

        Dzisiaj 17 marca obchodziliśmy na j. angielskim Dzień Św. Patryka. Dzieci z 1a i 1b wykonywały przepiękne prace plastyczne związane z tym świętem. Słuchalismy muzyki irlandzkiej i nawet trochę tańczyliśmy. Pierwszaki oczywiście wystąpiły na zielono, tak jak przystało w tym dniu. Wielkie buziaki dla naszych zdolnych milusińskich. ci z 1a i 1b wykonywały przepiękne prace plastyczne związane z tym świętem. Słuchaliśmy muzyki irlandzkiej i nawet trochę tańczyliśmy. Pierwszaki oczywiście wystąpiły na zielono, tak jak przystało w tym dniu. Wielkie buziaki dla naszych zdolnych milusińskich.

Dzień Świętego Patryka pochodzi z Irlandii, również w Polsce znalazł swoich sprzymierzeńców.
Dlaczego ta data wypada właśnie 17 marca i dlaczego w Irlandii jest to święto, czyli dzień wolny od pracy i nauki?
Otóż jest to dzień śmierci patrona tego kraju. Patryk był misjonarzem, który nawracał mieszkańców wyspy. Zmarł dokładnie 17 marca 461 roku i od tamtego czasu, Irlandczycy dziękują mu za jego działalność. Głównym symbolem Dnia Świętego Patryka jest trzylistna koniczynka - shamrock, ale na tym nie koniec! Innym symbolem zielonego święta jest także czterolistna koniczyna i ten kto ją znajdzie, może liczyć na ogromne szczęście. Ponadto z tym dniem kojarzy się również skrzat w zielonej czapce zamieszkujący Irlandię, podkowa na szczęście i  zielony kolor oraz tęcza. Irlandczycy i Amerykanie obchodzą Dzień Świętego Patryka z rozmachem. Festiwale, parady, koncerty, budynki podświetlane na zielono i nie tylko. W Polsce również niektóre miasta, np. Gdańsk podświetlają ważne budowle i pomniki na zielono. W związku z tym o irlandzkim święcie rozmawiamy na lekcjach j. angielskiego. 

Nauczyciel j. angielskiego Bożena Świder

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII: https://sp1bielsko.pl/galeria/17-marca-2021-r-dzien-sw-patryka-na-j-angielskim-w-klasach-1a-i-1b