UWAGA! EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ DLA UCZNIÓW KLAS VI-VIII

01-06-2021 12:33 OGŁOSZENIA

EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ DLA UCZNIÓW KLAS VI, VII i VIII nieposiadających karty rowerowej

Wiadomości o ruchu drogowym można powtórzyć korzystając z kodeksów ruchu drogowego oraz z informacji na stronie  www.sp1bielsko.pl  w  zakładce UCZEŃ/KARTA ROWEROWA.
Każdy, kto zamierza zdawać egzamin na kartę rowerową, może się uczyć i sprawdzać swoją wiedzę online, korzystając z dostępnych w Internecie zestawów do nauki oraz przykładowych testów egzaminacyjnych.
Więcej informacji https://sp1bielsko.pl/karta-rowerowa

PRZEBIEG EGZAMINU NA KARTĘ ROWEROWĄ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1:

CZĘŚĆ I  – TEORETYCZNA (przeprowadzą nauczyciele techniki)
Sprawdzian ze znajomości przepisów prawa o ruchu drogowym oraz ustalanie kolejności przejazdu pojazdów na skrzyżowaniach. (Czas 45 min., 80% poprawnych odpowiedzi zalicza egzamin)

Termin egzaminu teoretycznego dla zapisanych do dnia 31 maja uczniów z klas VI-VIII.
2 czerwca 2021 r. o godz. 15.00 - 15.45

Termin egzaminu poprawkowego:
9 czerwca 2021 r. o godz. 15.00 - 15.45

Do egzaminu należy przygotować się z zagadnień ruchu drogowego:
- Podział i znajomość znaków drogowych.
-
Elementy budowy drogi w mieście i poza miastem. Co to jest droga, jezdnia, pas ruchu?
-
Co oznaczają linie na jezdni: przerywana, ciąga pojedyncza, ciągła podwójna.
-
Obowiązkowe wyposażenie roweru (5 elementów).
-
Na czym polega włączanie się do ruchu, jakie obowiązują wtedy zasady.
-
Podstawowe manewry na drodze wymijanie, wyprzedzanie, omijanie, zatrzymanie, postój).
Zasady bezpiecznego wykonywania manewrów
   (upewnić się, zasygnalizować, ustąpić pierwszeństwa pieszym i pojazdom itd.).
-
Ruch kierowany (rola policjanta lub osoby uprawnionej w ruchu drogowym).
-
Hierarchia ważności znaków, sygnałów, poleceń i przepisów drogowych.
-
Telefony alarmowe i ratunkowe (policja, straż, pogotowie, uniwersalny).
-
Ustalanie kolejności przejazdu pojazdów na skrzyżowaniach bez znaków i ze znakami

(analiza sytuacji drogowych – krzyżówki).
- Pojazdy uprzywilejowane.
Obsługa techniczna roweru.
-
Wypadki drogowe (jak się zachować: wezwanie pomocy, udzielanie pierwszej pomocy).

Część II – PRAKTYCZNA (przeprowadzą nauczyciele wychowania fizycznego)
Zasady i termin przeprowadzenia praktycznego sprawdzian umiejętności jazdy na rowerze z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego przekażą nauczyciele wychowania fizycznego.

PONADTO OBOWIĄZKOWO NALEŻY UCZESTNICZYĆ W SZKOLENIU NA TEMAT UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY, KTÓRE PRZEPROWADZI PIELĘGNIARKA.

WAŻNE!
Warunkiem przystąpienia do egzaminu praktycznego jest oddanie dokumentu „Arkusz zaliczeń ucznia ubiegającego się o kartę rowerową”, który do wypełnienia przez rodziców i wychowawcę, otrzyma uczeń  po zaliczeniu egzaminu teoretycznego (można wydrukować ze strony szkoły) oraz aktualnego zdjęcia, które należy podpisać ołówkiem na odwrocie.
Uczniowie chętni do przystąpienia do egzaminu na kartę rowerową zgłaszają swój udział nauczycielom techniki, przesyłając informację w Wiadomościach w Mobi dzienniku do końca maja 2021 r.

31 maja 202 r., Nauczyciele techniki: Bożena Pawlik i Urszula Wajda