Przejdź do treści Przejdź do menu

Szkolne obchody Święta Konstytucji

09-05-2022 18:54

Po dwóch latach nauki zdalnej i ograniczeń spowodowanych ścisłym rygorem sanitarnym wracamy do dawnego rytmu naszych działań. Szkoła to nie tylko rutyna codziennych lekcji i przerw, ale także różnorodne imprezy i uroczystości okolicznościowe.

W tym roku w szczególny sposób obchodziliśmy Święto Konstytucji 3 Maja. Uczniowie uczestniczyli w akademii przypominającej najważniejsze fakty historyczne związane z tym wydarzeniem. Apel, przygotowany przez uczniów i nauczycieli, w znacznej części przybrał charakter radiowego wywiadu z Polską. Wypowiadał się  król Stanisław August Poniatowski oraz posłowie Sejmu Wielkiego. Tę cześć zakończyła wzruszająca pieśń patriotyczna „Uwięziony ptak”.

Uwięziony ptak nie śpiewa.
A czy wiesz dlaczego?
Bo nie spotkasz nigdy w klatce,
Ptaka szczęśliwego.

Następnie uczniowie wzięli udział w konkursie, który w formie zabawy przypomniał im o ważnych wydarzeniach z historii Polski oraz o postaciach związanych z naszymi dziejami. Uczniowie musieli rozpoznawać sławnych Polaków oraz odgadywać tytuły znanych dzieł – obrazów, oper i utworów literackich. Nikt nie pomylił daty uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ani rozbiorów Polski. Wszyscy wiedzieli także jakie święto obchodzimy 2 maja, ale prawie nikt nie wytypował dobrze roku 2004, od którego Święto Flagi jest obchodzone w naszej Ojczyźnie. W czasie tej zabawy można było także dowiedzieć się, dlaczego królową Bonę należy kojarzyć z kalafiorem i porem, a nie z lilią i różą.

Klasy IV-VII rozwiązywały quiz muzyczny – uczniowie rozpoznawali tytuły i autorów sławnych dzieł zarówno z muzyki dawnej jak i współczesnej. Dużą przyjemność sprawiło dzieciom wspólne śpiewanie znanej pieśni trzeciomajowej „Witaj majowa jutrzenko”. Nie sposób pominąć także poloneza pięknie odtańczonego na początku akademii przez uczniów klasy 5c oraz przez przedstawicieli klas ósmych, którzy zaprezentowali się na końcu uroczystości.

W holu głównym zostały przygotowane dodatkowe atrakcje. Uczniowie mogli zobaczyć wystawy pod wspólnym hasłem „Wielcy Polacy”. Ekspozycje były poświęcone m.in. Stefanowi Banachowi, Ignacemu Łukasiewiczowi czy Wandzie Rutkiewicz. Z niektórymi sławami uczniowie mogli porozmawiać osobiście – swoją obecnością zaszczycili nas Maria Skłodowska-Curie oraz Mikołaj Kopernik (w te role znakomicie wcielili się nasi uczniowie). Młodzież obejrzała także krótkie filmy nawiązujące do historii Polski. Wszyscy chętni uczniowie rozwiązywali zagadki i quizy z różnych dziedzin nauki. Bardzo atrakcyjną okazała się być wystawa prac plastycznych inspirowanych sławnymi dziełami polskich mistrzów pędzla: Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego i Tadeusza Makowskiego. Różnorodność tych propozycji sprawiła, że każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. 

Aby ten dzień mógł przybrać taką formę – apel, konkursy, wystawy i dekoracje, potrzebne było zaangażowanie dwudziestu nauczycieli i około setki uczniów z różnych klas. Razem można zdziałać więcej.

                                                                                                                                      L.Romańska