Przejdź do treści Przejdź do menu

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie w ramach naszej strony internetowej korzystamy z plików cookies. Pliki cookies umożliwiają nam zapewnienie prawidłowego działania naszej strony internetowej oraz realizację jej funkcji.

Wykorzystywane w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu internetowego. Dzięki tym plikom nasz serwis internetowy jest wyświetlany prawidłowo oraz możesz z niego korzystać w bezpieczny sposób. Te pliki cookies są zawsze aktywne, chyba że zmodyfikujesz ustawienia swojej przeglądarki internetowej, co jednak może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem serwisu internetowego.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bielsku-Białej podbija Europę!

25-04-2024 17:14 ERASMUS+

"Umiejętności globalne: tworzenie silnych i spełnionych obywateli"

Miniony rok w Szkole Podstawowej nr 1 w Bielsku-Białej z pewnością zapisze się zarówno w pamięci uczniów, jak i nauczycieli, jako czas pełen ekscytujących wyzwań oraz niezapomnianych przygód. Wszystko to za sprawą udziału w projekcie Erasmus+, który zakończył się 23 kwietnia 2024 r.

Przez cały rok szkolny uczniowie mieli szansę zanurzyć się w świat Europy, poznawać jej bogatą kulturę, wartości i funkcjonowanie. Różnorodne działania projektowe pozwoliły im rozwinąć kluczowe kompetencje - umiejętności językowe, krytyczne myślenie, kreatywność i aktywne obywatelstwo.

Językowe potyczki i międzykulturowe przyjaźnie
Jednym z najważniejszych punktów projektu było doskonalenie umiejętności językowych uczniów. W tym celu nauczyciele organizowali interaktywne gry i zabawy językowe. Do projektu wykorzystano wiele aplikacji edukacyjnych. Uczniowie poznawali specjalistyczne słownictwo związane z tematyką Unii Europejskiej. To wszystko sprzyjało swobodnej komunikacji i budowaniu pewności siebie w procesie posługiwania się językiem obcym. Szczególnie ekscytującym elementem projektu była możliwość nawiązywania międzynarodowych przyjaźni z uczniami ze szkoły partnerskiej "Zakladna skola Nad Medzou" na Słowacji. Wspólne zajęcia, gry i integracyjne wyjazdy pozwoliły przełamać bariery językowe i kulturowe.

Krytyczne myślenie w akcji
Uczniowie nie tylko doskonalili swoje umiejętności językowe, ale także rozwijali krytyczne myślenie. Podczas debat i dyskusji poruszali ważne tematy społeczne, analizowali informacje i formułowali własne opinie. To uczyło ich samodzielnego i obiektywnego spojrzenia na otaczający świat, a także doskonaleniu umiejętności argumentowania i bronienia swoich poglądów.

Europejski Dzień Języków - święto różnorodności
Ważnym wydarzeniem w kalendarzu projektu był Europejski Dzień Języków. Uczniowie przygotowali prezentacje na temat różnych kultur i języków Europy, prezentując w ten sposób swoje talenty i pasje. Był to czas przeznaczony na świętowanie bogactwa językowego i kulturowego naszego kontynentu, a także na docenienie różnorodności, która nas otacza.

Aktywni obywatele Europy
Uczniowie szkoły nie tylko poznawali świat europejskich wartości, ale także aktywnie angażowali się na rzecz lokalnej społeczności. Organizowali akcje ekologiczne, promujące ochronę środowiska naturalnego, a ponadto uczestniczyli w kampaniach społecznych dotyczących tematu tolerancji oraz wzajemnego szacunku. To uwrażliwiło ich na kwestię odpowiedzialności za otaczający świat - zaszczepiło poczucie przynależności do wspólnoty.

Kreatywne pióra i literackie podróże
Projekt Erasmus+ był również okazją do rozbudzenia kreatywności uczniów. Tworzyli oni opowiadania, wiersze i inne formy literackie, zarówno w języku polskim jak i angielskim, dając w ten sposób upust wyobraźni i możliwość dzielenia się swoimi przemyśleniami. To była niezwykła podróż w świat literatury, która pozwoliła im odkryć nowe talenty, a także wyrazić siebie w wyjątkowy sposób.

Demokracja w praktyce - wybory w szkole
Uczniowie "Jedynki" mieli również szansę doświadczyć demokracji w praktyce. Zorganizowali kampanię wyborczą i szkolne wybory, ucząc się zasad demokracji czy aktywnego udziału w życiu publicznym. Cenną lekcją było spotkanie w Ratuszu z Młodzieżową Radą Miasta oraz wizyta w biurze poselskim, w którym uczniowie mieli sposobność, aby szerzej porozmawiać o tematach związanych właśnie z prawami i obowiązkami obywatelskimi czy też o znaczeniu zaangażowania w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Serce Europy bije w Brukseli
Jednym z najważniejszych punktów programu projektu Erasmus+ była wizyta w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Uczniowie poznali strukturę i funkcjonowanie Unii Europejskiej z bliska, a także mieli okazję spotkać się z europosłami i porozmawiać z nimi o ich pracy.

Udział w projekcie Erasmus+ był dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Bielsku-Białej niezwykłą okazją do:

- Rozwoju kompetencji językowych, kluczowych dla sukcesu w dzisiejszym świecie.
- Poznania wartości europejskich i zasad demokracji.
- Przełamywania stereotypów i poznawania nowych kultur.
- Nawiązywania międzynarodowych przyjaźni.
Wzmocnienia poczucia własnej wartości i pewności siebie.

Projekt Erasmus+ okazał się ogromnym sukcesem i z pewnością na długo pozostanie w pamięci całej społeczności szkolnej.

                                                                                      A.Treszczyńska-Rodak