Goście ze Słowacji w "Jedynce", czyli tydzień pełen wrażeń!

26-03-2024 17:20 ERASMUS+

W ubiegłym tygodniu gościliśmy w naszej szkole grupę kilkunastu uczniów oraz kilku nauczycieli z ZS nad Medozu w Spiskiej Nowej Wsi na Słowacji. Była to już ostatnia mobilność w ramach programu Erasmus+ "Globalne umiejętności: tworzenie silnych i spełnionych obywateli".

Podczas wizyty każdy dzień był wypełniony ciekawymi wydarzeniami integracyjnymi, a także różnorodnymi działaniami w ramach poznawania obu kultur.

Pierwsze spotkanie i integracja
Wizyta rozpoczęła się od oficjalnego powitania - uczniowie z naszej szkoły zaprezentowali przygotowane przez siebie występy artystyczne. Następnie nasi słowaccy goście zostali oprowadzeni po całym budynku, zwiedzili sale lekcyjne, bibliotekę, a nawet poznali nasze szkolne zwierzęta, w tym także węża Bogusia.

Po południu odbyły się ciekawe warsztaty. Pierwsze zajęcia zatytułowane "Notatki wizualne" prowadziła Pani Dyrektor Monika Wisła, ucząc uczestników technik efektywnego i estetycznego notowania informacji. Drugie warsztaty miały charakter kulinarny - pod okiem nauczycieli i opiekunów uczniowie wspólnie lepili pierogi, poznając w ten sposób tradycyjne polskie potrawy i doskonaląc swoje umiejętności kulinarne.

Dzień drugi - Europa i sport
Drugi dzień obfitował w wydarzenia związane z Unią Europejską. Uczniowie wspólnie pracowali nad plakatami prezentującymi charakterystyczne elementy kultury, historii i tradycji różnych krajów UE. Po prezentacji plakatów odbyły się emocjonujące zawody sportowe, przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego. Rywalizacja w różnych konkurencjach była doskonałą okazją do integracji podczas wspólnej zabawy.

W tym dniu mieliśmy również okazję spotkać się z przedstawicielkami Europa Direct z Katowic, które przybliżyły nam historię i znaczenie Unii Europejskiej. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat funkcjonowania wspólnoty europejskiej, co z pewnością poszerzyło naszą wiedzę na temat integracji europejskiej.

W murach historii i na łonie natury
Kolejnego dnia laureaci konkursu na najlepszy plakat o krajach Unii Europejskiej wraz z gośćmi ze Słowacji udali się na wycieczkę edukacyjną do Pszczyny. Zwiedzili imponujący Zamek Pszczyński, przy okazji poznając fascynującą historię rodu Promnitzów. Ponadto w Stajniach Królewskich wzięli udział w warsztatach konserwatorskich, odkrywając tym samym tajniki pracy konserwatorów zabytków. Na zakończenie uczestnicy wycieczki udali się do Goczałkowic, gdzie podziwiali piękno Ogrodów Kapias, spacerując wśród kwiatów, krzewów i rzeźb.

Po południu nadszedł czas na bliższe poznanie Bielska-Białej. Polsko-słowacka reprezentacja zwiedziła Ratusz, spotkała się z Młodzieżową Radą Miasta, a następnie poznała najsłynniejsze miejsca i zabytki miasta - wszystko pod okiem przewodnika. Uczniowie odwiedzili również biuro poselskie, by zobaczyć jak wygląda praca posła. Zwieńczeniem dnia była wizyta w dwóch kultowych lokalach gastronomicznych - Delicje i Bar Pierożek, gdzie uczniowie mogli zasmakować lokalnych specjałów.

Pożegnanie na Szyndzielni
Ostatni dzień wizyty poświęciliśmy na wspólną wycieczkę na Szyndzielnię. Tam odbyła się gra terenowa, sprawdzająca wiedzę zdobytą podczas całego pobytu. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko znajomością faktów, ale także umiejętnością współpracy i rozwiązywania problemów. Zwycięska drużyna "Różowych" okazała się najlepsza, zdobyła nagrodę i gromkie brawa.

Po południu nadszedł czas pożegnań. Uczniowie z Polski i Słowacji wymienili się adresami i wykonali pamiątkowe zdjęcia, obiecując utrzymanie kontaktu. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że miniony tydzień był niezwykle udanym wydarzeniem, pełnym ciekawych wrażeń.

A.Treszczyńska-Rodak