"Czytam z klasą lekturki spod chmurki" - PODRÓŻOWANIE PRZEZ CZYTANIE 2022/23

„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa w roku szkolnym 2022/2023

Edycja IV „Podróżowanie przez czytanie”

Imię i nazwisko autora projektu: Honorata Szanecka

Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego innowację: Karina Czaplicka

Rodzaj innowacji: programowo-metodyczna

Program innowacyjny przeprowadzony zostanie w klasie 3c Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Bielsku-Białej.

Innowacja pedagogiczna realizowana będzie od 3 października 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Innowacja opiera się na niestandardowym sposobie pracy z lekturą. Poprzez atrakcyjne zadania projektowe, uczniowie włączą się w wiele innowacyjnych działań z tekstem. Czwarta edycja projektu, zaprojektowana na rok szkoły 2022/2023, polega na skorelowaniu czytania danej lektury ze zgłębianiem wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, o których będzie mowa w czytanym tekście, ich piękna, różnorodności, kultury
i tradycji. Ponadto uczniowie nauczą się pakowania bagażu podróżnego, postępowania w przypadku zgubienia się, a także pisania i wysyłania pocztówek lub listów.

Praca z książką stanie się przyczynkiem do realizacji wielu kreatywnych zadań oraz akcji czytelniczych, wybranych przez uczniów, spośród propozycji zamieszczonych w Regulaminie projektu.

Słowo „lektura” jest postrzegane przez dzieci jako przykry obowiązek. Aby zmienić nastawienie uczniów, od 1 października 2022 r. wprowadzam do swojej klasy projekt edukacyjny autorstwa Honoraty Szaneckiej, upowszechniający czytelnictwo, którego założeniem jest zachęcenie dzieci do zgłębiania wiedzy na temat wybranych krajów poprzez czytanie książek.

Ponadto projekt zakłada kreatywną pracę z lekturą, skoncentrowaną na nauczaniu poprzez zabawę i aktywne działanie.

Projekt składać się będzie z trzech MODUŁÓW:

I MODUŁ od 03.10.2022 r. do 31.12.2022 r.  -  PODRÓŻE PO POLSCE

II MODUŁ od 01.01.2023 r. do 31.03.2023 r.  -  PODRÓŻE PO EUROPIE